Ölü Bölgeden Fısıltılar, Bir Barışa Yolculuk Filmi

Çağrı Beyaz’ın yönetmenliğinde, Paradoks Film’in yapımcılığıyla Kıbrıs’ta çekilen Ölü Bölgeden Fısıltılar, 2. Uluslararası Van Gölü Film Festivali’nde seyirciyle bir kez daha buluşuyor. “Barış Diliyle Barışa İthaf” şiarıyla düzenlenen festivalde başvuru filmleri kategorisinde yer alan Ölü Bölgeden Fısıltılar’ın gösterimi, 04 Eylül 2013, saat 14.00 seansında filmin ortak yapımcısı ve ortak senaristi, felsefeci-yazar Metin Gönen’in katılımıyla gerçekleşecek. Metin Gönen, festival kapsamındaki etkinlikler çerçevesinde ayrıca “Barış ve Sinema” konulu bir seminer verecek.

Ölü Bölgeden Fısıltılar, 67 uzun metraj film başvurusu arasından, küçük bir bütçe ile çekimleri yapılmasına rağmen, çekimlerin sinematografik kompozisyonları ve görsel-işitsel kriterleri üzerinden Kültür ve Turizm Bakanlığı post-prodüksiyon desteği alan 7 filmden birisi oldu. Ölü Bölgeden Fısıltılar’ın galası 31. Uluslararası İstanbul Film Festivali 2012-Yeni Türk Sineması Bölümünde ilk kez gösterilerek yapıldı. Film, 2012, 12. İzmir Uluslararası Film Festivali’nde; 2012, 7. Sinemardin Uluslararası Mardin Film Festivali’nde ve 2012, 1. Uluslararası Amed Film Festivali’nde,  2. Uluslararası Van Gölü Film Festivali’nde davetli olarak gösterildi.

Ölü Bölgeden Fısıltılar filminin senaryosunu ve çekim senaryosunu Kıbrıslı yönetmen Çağrı Beyaz ile Metin Gönen birlikte yazdı. Filminin dramatik yapısı, bir sinemasal gözlem ve bir öznel yolculuk filmi olarak tasarlanmış. Filmin temel karakteri Mete’nin doğduğu topraklar olan Kıbrıs’a geri dönmesiyle başlayan bu metafizik yolculuk hikâyesi; özünde Kıbrıs adasının iki etnik ve dinsel kimlik arasında bölünmesiyle başlayan trajedisi üzerine bir sinematografik sorgulama olarak anlatılıyor.

Bu çerçevede film, özünde halkların kardeşliği, eşitlik ve özgürlük fikirleriyle demokratik bir toplumda yaşama adına bir sinemasal sesleniş gerçekleştiriyor. Film, 1974 yılındaki bölünmenin şoku sonrası dönemde Adada doğan ve Türkiye’ye göç eden, sonra da doğduğu topraklara ve sevdiği kadının izlerine geri dönen Mete’nin bu Odysseus serüvenini, yaratıcı ve özgün bir belgesel-kurmaca senteziyle anlatıyor. Bir öznel anket olarak kurgulanan Ölü Bölgeden Fısıltılar, kısaca, Adada ikamet eden Kıbrıslı-Türk ve Kıbrıslı-Rum halklarının bir arada barış içinde yaşama umudunun sinema sanatının özgün anlatımıyla dile getirilişini ifade ediyor.

Ölü Bölgeden Fısıltılar filminin sinopsisi, filmin görülmesi arzusunu ve merakını yaratan bir öznel anket tadında.Mete, Kuzey Kıbrıs’tan İstanbul’a gelip yerleşmiş, Televizyon dizileri çeken başarılı bir genç yönetmendir; ama buraya kendini ait hissetmemektedir. Kıbrıs’a, doğduğu topraklara belgesel bir film çekme fikriyle geri döner. Mete, eski sevgilisinin mezarını, annesini ve eski arkadaşlarını ziyaret ederken, Adanın Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk olarak ikiye bölünmüşlüğünü kendi içinde derinden hisseder. Deniz kıyısında kaldığı pansiyonda tanıştığı müzik öğretmeni Rüyam ile birlikte Adayı dolaşarak fotoğraflar çekerlerken aralarında bir yakınlaşma olur…

www.olubolgedenfisiltilar.com

 

Filmin Künyesi

Ölü Bölgeden Fısıltılar

İngilizce Adı: Whispers of Dead Zone

Yapım Yılı: 2012 Süre: 76 dk

Yapım Türkiye: Paradoks Film Prodüksiyon

Dil: Türkçe (İngilizce altyazı)

Yönetmen: Fırat Çağrı BEYAZ

Senaryo: Fırat Çağrı BEYAZ & Metin GÖNEN

Yapımcı: Recep ÖNÜT & Metin GÖNEN

 

Oyuncular :

Mete PERE (Mete)

Leman ÖZDOĞAN (Rüyam)

Sevcan ÇERKEZ (Nurdan)

Toprak ALTAY

Cenk GÜRÇAĞ

Haluk Ramon SERHUN

Sahir CACCİ

Başak EKENOĞLU

Kıvanç GİRİTLİ

Şerife AKMAN

Emre YAZGIN

 

Yönetmen Yardımcısı: Efe BALKAN

Görüntü Yönetmeni: Ahmet GENÇÜNAL

Kurgu: Taner SARF – Fırat Çağrı BEYAZ

Ses: Konstantinos KİTTOU

Işık Şefi: Berzani YÜCEL

Yürütücü Yapımcı: Murat Resul ODABAŞ